Epo kasutamine ehistöös

Värvilise epoliimiga täidetud kaelaehe

Selle lihtsa, kuid kauni ehte valmistamiseks võib kasutada läbipaistvat epoksüvaiku, mis on värvpigmendi või litritega toonitud. Samas võib alusena kasutada ka värvilist litterliimi ja  sellele peale kanda läbipaistvat epot. 

Litrid

Picture
Antud näite puhul kasutame kaubanduses saadaolevaid värvilisi litreid (joonis 19).


Joonis 19. Värvilised litrid

Doseerimine

Picture
Esiteks doseeri sobiv kogus litreid vaigu ja kõvendiga. Komponentide doseerimisel lähtu ka vajatava segu kogusest (joonis 20). Segamisel tuleb pidades silmas tehase kasutusjuhiseid vaigu ja kõvendi vahekorrast (joonis 21). Segamist vii läbi hästi ventileeritavas ruumis ja käte kaitseks kanna ühekordseid kummikindaid.Joonis 20. Litrite ja epo doseerimine

Segamine

Picture


Joonis 21. Litrite ja epo segamine

Kaelaehte esimese kihi täitmine

Picture
Täida kaelaehe seguga umbes 1/3-1/2 ulatuses. Hoolitse selle eest, et segusse ei jääks õhumulle. Lase epol ööpäev kuivada.
Joonis 22. Kaelaehte epoga täitmine

Värvitu segu

Picture
Peale esimese kihi kuivamist sega uus, kuid seekord juba värvitu segu (joonis 23). Tilguta ettevaatlikult uut epot eelneva peale. Täida ühtlaselt kogu ala, vältides ülevoolamist. 
Joonis 23. Värvitu seguga katmine

Epo eemaldamine

Picture
Ülearuse epo saab eemaldada tüki majapidamispaberiga.


Joonis 24. Ülearuse epo eemaldamine

Lase jälle üleöö kuivada. Peale seda aseta kaelaehe praeahju ja „küpseta“ teda 70-80 kraadi juures 2 tundi. See protsess muudab epo struktuuri kõvemaks ja klaasjamaks.

Lihvimine

Picture
Peale „küpsetamist“ lihvi plastpind P350 vesilihvpaberiga, kasutades lihvimisel veidi vett (joonis 25). Täiesti sileda pinna saavutamisel vaheta lihvpaber P600 vastu ja jätka märglihvimist.
Joonis 25. Kaelaehte lihvimine

Poleerimine

Picture
Lõpuks kuivata ese ja kasutades poleerpastat poleeri ehte plast- ja metallpinnad (joonis 26).


Joonis 26. Kaelaehte poleerimine

Viimaks pese ese sooja vee ja seebiga.

Tagasi - Näidistööd